Újat alkotni a nehezen megmunkálható anyagból
Képzési helyszínek:
Ózdi SZC Deák Ferenc Szakképző Iskolája és Művészeti Szakgimnáziuma,
Ózdi Szakképzési Centrum Gábor Áron Szakképző Iskolája,
Ózdi SZC Pattantyús-Ábrahám Géza Szakképző Iskolája
Hogy mit csinál a hegesztő? Fém alkatrészek hegesztését és vágását végzi gázláng, villamos ív, vagy fémolvasztásos vágására vagy egybeolvasztására szolgáló más hőforrás segítségével. Ez a rideg valóság, de a már végzett szakemberek azt mondják, hogy ez egy szép, ugyanakkor magányos hivatás. Ugyanis miután lehajtják a pajzsot, kettesben maradnak a megmunkálásra váró fémmel, és csak kettejükön múlik, hogy milyen lesz a végeredmény. Erős egyéniségeknek ajánlott: csak rajta múlik, hogy sikeres lesz-e a szakmájában.
A képzésről:
Komoly fizikai állóképességre, kitartásra és pontosságra van szükség ehhez a szakmához. Fémekkel és azok megmunkálására alkalmas gépekkel kell dolgozni, ehhez pedig a jó és balesetmentes munka érdekében sokat kell tanulni. A felkészülés korszerű tanműhelyekben, modern gépek segítségével folyik. A tanulók fontos ismereteket szereznek az alapanyagokról, a szerszámokat, berendezéseket pedig szakszerűen és balesetmentesen tudják majd használni.
Fő tantárgyak:
Gépészeti alapozó feladatok
Gépészeti munkabiztonság és környezetvédelem
Bevontelektródás kézi ívhegesztő feladatok
Fogyóelektródás védőgázas ívhegesztő feladatok
Gázhegesztő feladatok
Volfrámelektródás védőgázas ívhegesztő feladatok
Képzés ideje: 3 év
Elhelyezkedési és kereseti lehetőségek:
A fiatal hegesztők nettó 120.000X Ft-ra számíthatnak, később pedig, például egy szakipari cég alkalmazottjaként átlagosan 300.000 Ft-ot kereshetnek. Ha már van elég tapasztalatuk, no, meg vállalkozókedvük, akkor a saját cégüket is beindíthatják, és ettől kezdve csak az ügyességük szab határt a jövedelmüknek.